Ostatni okres czasu to polepszająca się sytuacja na pracowniczych rynkach – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia uzyskał najniższy poziom od 1991 roku. W październiku bieżącego roku miało wartość niewiele ponad 8 procent, a spadki widoczne były aż w 14 województwach. Tego typu sytuacja oznaczać będzie dla pracodawców, że będą oni mieli pewne problemy z zatrudnieniem odpowiednich ludzi.

Na pewno sytuacja tego typu ma miejsce w technologicznych branżach, tam już od paru lat ludzie są świadomi tego, że to oni dyktują warunki. Jednak bardzo podoba sytuacja ma ostatnio miejsce w coraz większej ilości branż, także w obszarach, w których jeszcze do niedawna z pracą było bardzo różnie.

Sytuacja tego typu będzie dość korzystna nie tylko dla pracowników, lecz również dla naszej gospodarki, jaką może napędzić wzrost wypłat. Dodatkowo duże znaczenie zaczynają mieć różne benefity, którymi kusi się pracowników. Można do nich między innymi zaliczyć karty sportowe, opiekę medyczną czy ubezpieczeniowe pakiety dla całej rodziny.

Co interesujące, w naszym kraju trendy są zupełnie inne, niż w reszcie świata, gdzie jest obserwowany ciągły wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że w 2017 roku ilość osób pozostających bez pracy może sięgnąć poziomu blisko 200 milionów. Główną przyczyną tego typu problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Pomimo opinii licznych osób, rozwój technologiczny i zwiększająca się automatyzacja nie wpływają zbyt mocno na ilość bezrobotnych. Takie hasła często się słyszy od dwustu lat, a cały czas pomimo używania ogromnych ilości maszyn i urządzeń pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast faktycznie tak jest, że nowoczesne rozwiązania technologiczne będą powodowały znikanie niektórych profesji i powstawanie zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo bezpośrednio korzystają one z nowoczesnych technologii, albo zapewniają jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z takich też powodów coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku muszą inwestować we własny rozwój i nie obawiać się zmian.